Elbląg Czyta Dzieciom

czwartek, 22.09.2011 22:07

Już od 10 lat „cała Polska czyta dzieciom”. Czas na Elbląg! Ruszamy z akcja, w której główną rolę odegrają działające na wyobraźnię książki oraz dorośli w roli lektorów. Już w najbliższą niedzielę (25 września 2011) od godz. 12:30 na pierwszym piętrze Ratusza Staromiejskiego maluchy poznawać będą historię bajkowego przyjęcia u świnki Klementynki. Organizatorem głównym wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych.

– Wierzymy, że książki mają niezwykłą moc rozwijania wyobraźni, pobudzania do myślenia i poszerzania horyzontów. Z kolei wspólne czytanie wzmacnia więź emocjonalną między dziećmi i rodzicami. Dlatego najwyższy czas, by także elblążanie we wspólnej akcji mogli znaleźć korzyści wynikające z obcowania z książką już od najmłodszych lat – mówi Małgorzata Woźna, współorganizatorka akcji.

Urodzinowe atrakcje

Obok wspólnego czytania bajki autorstwa Wiesława Drabika „Leśne urodzinki świnki Klementynki”, tej niedzieli nie zabraknie też iście urodzinowych atrakcji. Malowanie tortów, tworzenie kwietnych bukietów z origami, słodki poczęstunek, śpiewanie i wiele innych atrakcji czekać będzie na maluchów i ich rodziców. Temat pierwszego czytania nie jest przypadkowy – przy okazji urodzin świnki Klementynki rodzi się też społeczna akcja elblążan.

Zróbmy to wspólnie

– Chcemy, by była to akcja ponad wszelkimi podziałami. Wspólnymi siłami możemy osiągnąć to, co liczy się tu najbardziej, czyli szczęście naszych najmłodszych elblążan – mówi Anna Łebek-Obrycka, współorganizatorka wydarzenia. I choć to dopiero pierwsze wydarzenie pod hasłem „Elbląg Czyta Dzieciom”, w planach są już kolejne. Każdorazowo wartościowych opowieści będzie można posłuchać w Ratuszu Staromiejskim, w którym Urząd Miejski bezpłatnie udostępnił salę na rzecz akcji. Swój udział zadeklarowała także Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, lokalni dziennikarze, artyści, instytucje, media, organizacje i przedsiębiorcy. – Trudno wyobrazić sobie kreatywny rozwój bez udziału książki, dlatego mamy ogromną nadzieję, że zaczarowany świat baśni i bajek zawita w Elblągu na stałe – dodaje Anna Łebek-Obrycka.

Wymień się książką

Chociaż hasło niedzielnej akcji skierowane jest do dzieci, swoje miejsce znajdą tu również i rodzice. – Gorąco zachęcamy wszystkich dorosłych, by tego dnia przynieśli do Ratusza Staromiejskiego swoje książki, które kurzą się na półkach, a z pewnością przyniosłyby frajdę nowym właścicielom. Wspólna kawa i herbata będzie okazją do wymiany książek, a te z nich, które nie znajdą zainteresowania wśród czytelników, trafią do bibliotek lub na makulaturę – informuje Małgorzata Woźna.

Informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach akcji „Elbląg Czyta Dzieciom” już niebawem będzie można znaleźć na naszej stronie.

Zobacz plakat wydarzenia