Po czytaniu z Policją są dowody w sprawie…

środa, 25.07.2012 06:30

Niemal wszystkie dzieci obecne na ostatnim spotkaniu z elbląską Komendą Miejską Policji pozostawiły swój odcisk dłoni. Nie tyle dobrowolnie, co z ogromną chęcią, bowiem w ten właśnie sposób tworzyli pierwszą Elbląską Wielką Księgę Detektywów. A to tylko jedna z atrakcji, jaka towarzyszyła spotkaniu w ramach akcji Elbląg Czyta Dzieciom.

Tradycyjnie, najpierw było czytanie. Rola lektora tym razem przypadła komendantowi KMP w Elblągu insp. Markowi Osikowi i współpracownikom. A temat spotkania był niezwykle związany z codzienną pracą policjantów. Jej tajniki mali elblążanie poznawali dzięki przygodom „Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke. Te maluchy, które następnie potrafiły prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące zagadkowych przygód bohatera książki, otrzymywały podpisany przez samego komendanta Dyplom Małego Elbląskiego Detektywa.

Z kolei ci, którzy nie poradzili sobie z tymi zadaniami, punkty pretendujące do otrzymania dyplomu mogli zdobywać podczas detektywistycznych zabaw. A było w czym wybierać – od zabaw z lupą i liczenia słojów w pniach, po rozwiązywanie zagadek. Każdą z atrakcji prowadzili policjanci z elbląskiej jednostki. I mimo, że na co dzień mundurowi spotykają się z niełatwym kawałkiem chleba, jak zgodnie przyznali, niedzielne spotkanie z dziećmi było dla nich nie lada wyzwaniem.

– Zdobyliśmy kolejne bardzo cenne doświadczenie, bo co innego czytać bajki swoim dzieciom, a co innego tak licznej grupie – podsumowuje podkom. Alina Zając z Komendy Miejskiej Policji. – Nasze dzieci były pełne wrażeń, nie każde dotąd widziało swojego tatę w takiej roli. Opowieściom i pokazywaniu otrzymanych dyplomów i własnych odcisków dłoni nie było końca.

Czytanie dziecku i organizowanie mu twórczych zabaw to wielka przyjemność, ale i duże wyzwanie. Poprzeczka idzie w górę, kiedy odbiorcą jest już nie jedno dziecko, ale… blisko 50 maluchów. Tyle właśnie zgromadziło ostatnie czytanie. Jak przyznają pomysłodawcy akcji ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych – to miłe zaskoczenie, zwłaszcza że mamy okres urlopowo-wakacyjny, a pogoda za oknem zaczęła rozpieszczać.

Dla tych, którzy lubią wykorzystywać letnią aurę do zabaw na świeżym powietrzu, a przy tym chcą nadal brać udział we wspólnych czytaniach dziecięcych książeczek, mamy dobrą wiadomość. Kolejne spotkanie (5 sierpnia) to „czytania na sianie”. Więcej informacji o tym można znaleźć tutaj.

Akcja Elbląg Czyta Dzieciom została dofinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.