Podniebne czytanie za nami

poniedziałek, 02.07.2012 13:49

– Brudne dzieci to szczęśliwe dzieci – z uśmiechem podsumowuje niedzielną akcję Elbląg Czyta Dzieciom jej główna organizatorka Anna Łebek-Obrycka. – Cieszymy się, że na nasze spotkania przychodzi coraz więcej dzieci z rodzicami i wspólne włączają się w twórcze zabawy. Liczymy na to, że w tak kolorowy sposób zachęcimy jeszcze więcej dorosłych do czytania swoim pociechom. Dzięki temu w życiu maluchów może być nieziemsko, tak jak dzisiaj.

Jak na czytankę z okazji Dnia Ojca przystało, z jej treścią małych elblążan zapoznawał tata i rodzic zastępczy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych – Marek Cieślak, na co dzień kierownik Izby Dziecka Komendy Miejskiej Policji. A tematem lektury był wszechświat i jego niezbadane jeszcze przez maluchów tajemnice. Szwedzkie opowiadanie Ulfa Starka pokazało, że to rodzic jest tą osobą, która młodemu człowiekowi może przybliżać świat i sprawiać, że rzeczy podniebne stają się na wyciągnięcie ręki.

Niedzielnemu czytaniu (1 lipca) towarzyszyło otwarcie wystawy Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa, które do 3 sierpnia można oglądać w galerii Ratusza Staromiejskiego. Zainspirowani eksponatami, mali i duzi miłośnicy książek razem z rodzicami wzięli się za tworzenie własnych podniebnych pojazdów. Ekologiczne samoloty powstały z odzyskanych kartonów ozdobionych kolorowymi tasiemkami i farbkami. – Poprzez wspólne konstruowanie chcieliśmy pokazać, że można się bawić z dziećmi nie nadwyrężając portfela, wykorzystując przy tym to, co mamy na co dzień w domu. Czasem z pozoru niepotrzebna rzecz może stać się elementem dobrej zabawy i do poszukiwania takich pomysłów gorąco zachęcamy – dodaje Anna Łebek-Obrycka.

Jak się okazało – własnoręcznie przygotowane pojazdy potrafiły nieco poszybować, przy małej pomocy dziecięcych nóżek i wyobraźni. Samolotowy „przelot” mogli podziwiać spacerowicze elbląskiej starówki. Fotorelacja z akcji dostępna jest w naszej Galerii.

Kolejny Elbląg Czyta Dzieciom już w niedzielę 22 lipca. Na spotkanie z książką zaprasza organizator główny – Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych – i partnerzy.

Akcja Elbląg Czyta Dzieciom została dofinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.