Książkowo i twórczo, czyli Elbląg Czytał Dzieciom

wtorek, 29.05.2012 06:33

Najpierw usłyszały, jak to mamy potrafią czarować na co dzień, a później razem z rodzicami własnoręcznie sprawdzały czym jest magia tworzenia czegoś z niczego. To doświadczenie maluchów podczas niedzielnego spotkania z książką. Kolejne już 1 czerwca.

W bajkowy świat maminych umiejętności z opowiadań Joanny Papuzińskiej „Moja mama czarodziejka” małych elblążan wprowadziły słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie już po raz drugi włączyły się w organizację akcji Elbląg Czyta Dzieciom. Na takim zaangażowaniu najbardziej zależy Stowarzyszeniu Inicjatyw Rodzinnych, które jest głównym organizatorem spotkań z książką.

– Elbląg Czyta Dzieciom to przede wszystkim praca sztabu wolontariuszy – mówi Anna Łebek-Obrycka, koordynatorka akcji. – Społecznie pracuje przy akcji zarówno nasze stowarzyszenie, jak i partnerzy, którym gorąco za to dziękujemy. Cieszymy się, że nasze grono się powiększa, dzięki czemu jeszcze więcej dorosłych elblążan możemy uczyć dobrego nawyku czytania swoim dzieciom, a maluchom pokazywać, że w świecie, gdzie królują komputery, książka nie tracie na wartości. Wspólne czytanie przynajmniej 20 minut dziennie to skarb, który dziś dajemy maluchom, by mogły z niego czerpać w dorosłym życiu.

Jak przyznają organizatorzy, niedzielne czytanie było jak dotąd największym zmierzeniem ze wszystkich dotychczasowych akcji. Bowiem oprócz spotkania z książką, zorganizowane zostały twórcze, bezpłatne warsztaty pod hasłem Mama Fest. Rodzice ze swoimi pociechami mogli spróbować swoich sił w czarowaniu pudełeczek na drobiazgi, notesów na zapiski i bajecznej biżuterii. Własnoręcznie przygotowane podarki z okazji Dzień Mamy trafiły do ich rąk.

Organizatorami niedzielnego spotkania byli: Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych, Ratusz Staromiejski, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Galeria Kreatywnia.

Kolejne spotkanie odbędzie się wyjątkowo w piątek, 1 czerwca, o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim. Okazją do czytania, otrzymania prezentów i radosnych zabaw będzie przypadające w tym dniu święto wszystkich dzieci. A czytać będzie gość specjalny, Prezydent Elbląga – Grzegorz Nowaczyk, który patronatem honorowym objął całą akcję.

Działanie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.