W Elblągu stawiamy na ludzi z pasją

środa, 16.05.2012 21:47

Miejski autobus z nietypową reklamą, bilbordy w mieście z tym samym motywem, spoty w telewizji, plakaty – to jedne z oznak trwającej w Elblągu kampanii społecznej „Wolontariat w Elblągu”. Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych jest jedną z organizacji, która włączyła się w działanie.

W grupę roboczą przygotowującą kampanię społeczną włączyło się 16 elbląskich organizacji pozarządowych, a także partnerzy: Centrum Organizacji Pozarządowych, Miejskie Centrum Wolontariatu, Urząd Miejski, Agencja Reklamowa CONTACT oraz Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Prace nad społeczną reklamą trwały od 1 grudnia 2011 roku.

By czasu nie marnować
– Na początku było burzliwie – wspominała podczas spotkania prasowego Elżbieta Zaradkiewicz ze „Sprawniejszych”, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Wiele bowiem godzin upłynęło, zanim przedstawiciele organizacji określili wspólny przekaz kampanii. Wszyscy byli przekonani o tym, że wolontariat jest ważnym tematem, że organizacje potrzebują jeszcze więcej zaangażowanych ludzi w swoich szeregach. Z drugiej jednak strony pozarządowcy mają świadomość, że codzienne pochłonięcie pracą pozostawia im niewiele czasu na współpracę z wolontariuszami. Jeśli pojawiają się osoby, które mają wolny czas, ale nie do końca wiedzą, co chcą z nim zrobić, sytuacja jest trudna dla obu stron.

– Doszliśmy do wniosku, że stawiamy na ludzi, którzy mają już konkretne pasje i potrafią określić swoje potrzeby – mówi Jola Prokopowicz z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, koordynatorka kampanii. – Chcemy, by organizacje pozarządowe postrzegali oni jako miejsca, gdzie mogą rozwijać to, co ich naprawdę interesuje.

Już wiedzą jak
Kampania społeczna jest bardzo rzadko wykorzystywanym narzędziem przez organizacje pozarządowe do promowania swoich działań i idei. Dlatego w tym pierwszym wspólnym przedsięwzięciu przedstawiciele organizacji pracują razem z ekspertami od fotografii cyfrowej, animacji komputerowej, reklamy i komunikacji społecznej. Wspólnie nie tylko przygotowywali pomysły na przekaz kampanii, ale także brali udział w zdjęciach do spotów i bilbordów, nagraniach. W minioną niedzielę część z nich zmierzyła się z nie lada wyzwaniem, jakim było oklejenie wielkoformatową reklamą miejskiego autobusu, który po ulicach Elbląga będzie jeździł jeszcze przez trzy miesiące.

Centrum dowodzenia wolontariatem
Osoby, które chcą działać w organizacjach, powinni zgłosić się do Miejskiego Centrum Wolontariatu w Elblągu, przy ulicy Związku Jaszczurczego 17, pokój 26. To za jego sprawą i wolontariusze, i same organizacje mogą się odnaleźć, mogą też dowiedzieć się w jaki sposób ze sobą współpracować, by obie strony były zadowolone. Jak podkreśla Gabriela Zimirowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, ważne jest stworzenie przez organizację profilu wolontariusza, czyli określenie, kogo dokładnie potrzebuje i do jakiej pracy. Dzięki temu – na co szczególnie liczą elbląskie organizacje pracujące przy kampanii – udać się może pozyskiwać ludzi do stałej współpracy.

Kampanię „Wolontariat w Elblągu” można śledzić na utworzonym funpage’u www.facebook.com/WolontariatElblag.

Kampania społeczna została dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu.