Świadome rodzicielstwo – to dopiero prezent!

piątek, 23.12.2011 07:25

Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnie małymi krokami zbliża się do końca projektu „Genialna przyszłość”. Z inspirujących warsztatów skorzystało ponad 20 małych elblążan ze swoimi rodzicami i opiekunami. Uczyli się siebie wzajemnie. Dorośli zyskali świeże spojrzenie na rodzicielstwo, a maluchy poczuły, że w ich rodzinach jest czas na twórczą zabawę. Na zakończenie wspólnie zdali egzamin z kilkumiesięcznej pracy – przygotowali mikołajkowy bal.

Niemal cotygodniowe, weekendowe spotkania uczyły rodziców twórczego spędzania czasu z własnymi pociechami. Było kolorowo, z elementami teatru, kulinariów i przebierania. Warsztaty te pozwoliły też elbląskim rodzicom poznać się, a nawet zaprzyjaźnić. – Taki był też nasz cichy zamysł – przyznaje z uśmiechem Agnieszka Wiśniewska ze Stowarzyszenia, koordynatorka projektu. – W tej pięciomiesięcznej pracy nad budowaniem świadomego rodzicielstwa założyliśmy też powstanie tzw. Rodzicielskiego Banku Czasu. Chociaż nazwa może z początku niewiele mówiła rodzicom, którzy biorą udział w projekcie, ważne dla nas jest to, że sama idea zadziałała.

Jak wyjaśnia Anna Łebek-Obrycka, pomysłodawczyni projektu, zamysł Rodzicielskiego Banku Czasu jest taki, by znając umiejętności i możliwości dorosłych, którzy do niego należą, móc sobie wzajemnie pomagać. Niektórzy z nich lepiej znają się na kulinariach, innym bliższa inżynieria czy rękodzielnictwo – to dopiero bank możliwości, czyli usług, którymi mogą się wzajemnie uzupełniać. A grunt tu stanowi zaufanie.

Rodzice i opiekunowie, którzy podczas warsztatów poznawali bliżej i swoje pociechy, i siebie nawzajem, są w stanie teraz organizować wspólnie spędzany czas, a w razie potrzeby powierzać sobie pociechy. I co ważne – nie potrzeba na to pieniędzy w postaci dotacji z projektów, wystarczą chęci. A tych nie zabrakło podczas ostatniego weekendu, kiedy to rodzice i opiekunowie razem przygotowali bal dla swoich pociech. Były smakołyki domowej roboty, własnoręcznie udekorowana sala i przygotowane stroje dla dzieci i rodziców. Poświęcony czas i pomysłowość się opłaciły – tego dowiodły uśmiechy na twarzach dzieci.

Bal był jednym z elementów projektu „Genialna przyszłość. Świadomi rodzice, szczęśliwe dzieci”, które Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych realizuje razem z Centrum Opieki „Mały Geniusz”. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.