Mali elblążanie sięgnęli do książki

poniedziałek, 26.09.2011 21:38

„Do małego domu wiedzie polna ścieżka. Zapytacie pewnie: kto w tym domu mieszka?” – tymi słowami w minioną niedzielę maluchy i ich rodziców przywitała świnka Klementynka. Wraz z bajką autorstwa Wiesława Drabika „Leśne urodzinki świnki Klementynki” narodziła się akcja „Elbląg Czyta Dzieciom”. Jak zapowiada Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych – inicjator i organizator wydarzenia – w planach są już kolejne spotkania z książką.

Blisko pięćdziesięcioro małych elblążan wraz z opiekunami przybyło do sali Ratusza Staromiejskiego, by w niedzielne popołudnie przenieść się w świat książki. Przebrane w bajkowe stroje bibliotekarki Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu zapoznawały maluchy z tradycjami i atrakcjami towarzyszącymi obchodom urodzin. Obok czytania dzieciaki pobudzały swoją wyobraźnię tworząc obrazki z urodzinowym tortem, tańczyły z balonikami, śpiewały, malowały buzie i rozsmakowywały się w słodkościach, jak na prawdziwe przyjęcie przystało.

– Tak dużej frekwencji się nie spodziewaliśmy – przyznaje z uśmiechem Małgorzata Woźna, główna organizatorka akcji. – To nas tylko umacnia w przekonaniu, że takie akcje są nam potrzebne. Dlatego też w planach mamy już kolejne spotkania z książką, po jednym w miesiącu. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na stronie www.sir.elblag.pl.

Pilotażowa akcja przyniosła również kilka ważnych informacji zwrotnych. A to głównie za sprawą ankiety, która została przeprowadzona tego dnia wśród dorosłych uczestników wydarzenia. Wielu rodziców i opiekunów wyraziło w niej chęć spotkania ze specjalistą (pedagog, psycholog, logopeda), który byłby dla nich dostępny, podczas gdy maluchy pod czujnym okiem opiekunów wkraczałyby w świat kolejnych opowieści z cyklu „Elbląg Czyta Dzieciom”. Wyniki ankiety mówią również, jak ważny dla dorosłych jest czas spędzany z dzieckiem – bynajmniej nie w roli obserwatorów zabaw.

Niedzielnemu spotkaniu towarzyszyła akcja wymiany książek, prowadzona przez Centrum Organizacji Pozarządowych. Jak się okazało, jest na nią zapotrzebowanie. Każdy mógł tego dnia przynieść swoją książkę, licząc na to, że znajdzie ona nowego właściciela. A tych nie brakowało, zwłaszcza wśród rodziców, którzy wybierali głównie pozycje bajkowe dla swych pociech. – Następnym razem ja też przyniosę jakąś naszą książkę, skoro dziś mogłam wybrać za darmo coś dla moich dzieci – przyznała jedna z mam. Te z książek, które nie znalazły zainteresowania, trafią do bibliotek oraz na makulaturę – w zależności od stanu, w jakim zostały przyniesione.

Działacze ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych podkreślają, jak ważne jest, by akcja na rzecz najmłodszych mieszkańców Elbląga odbywała się ponad podziałami. Pierwsze czytanie zgromadziło wielu partnerów i patronów medialnych: Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Ratusz Staromiejski, Dziennik Elbląski, Program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, Stowarzyszenie Elbląg Europa. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląga. Miejmy nadzieję, że wraz z kolejnymi stronicami czytanymi maluchom, grono dorosłych sprzymierzeńców akcji będzie się powiększało.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć fotorelację z akcji.