W moim Mieście

wtorek, 08.07.2014 16:48

- Drugiego czerwca Elbląg przywitał nas deszczem, a uczniowie uśmiechem,zaangażowaniem i pozytywną energią, co z nawiązką zrekompensowało nam niesprzyjającą aurę za oknem. Punktualnie o godzinie 10:00 uczniowie Gimnazjum nr 7 na Zatorzu wzięli udział w grze miejskiej, której celem było przybliżenie zarówno im, jak również społeczności lokalnej, jak funkcjonuje Elbląg - opowiada Dorota Kondiuch, trenerka prowadząca grę.

Gra miejska rozpoczęła się w zaprzyjaźnionej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno–Ekonomicznej, skąd uczniowie wyruszyli w swoją podróż po elbląskich ulicach, wcielając się na czas gry w role młodych dziennikarzy śledczych, pracujących na zlecenie redakcji TV Miasto24. Wszyscy gracze byli profesjonalnie przygotowani – zaopatrzeni w sprzęt do nagrywania, zapisywania, fotografowania i wygodne buty, gotowe na długą wędrówkę. Ich zadaniem było zdobyć jak najwięcej informacji na temat miasta.

Uczniowie zostali podzieleni na pięć grup tematycznych, zgodnie z zakresem badanego obszaru funkcjonowania miasta. W trakcie gry mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz ekspertami w badanych obszarach tematycznych. Gościli w instytucjach miejskich, takich jak Dom Kultury, Galeria El. Spotykali się z przedstawicielami bezpieczeństwa publicznego, przeprowadzili również sondaż wśród mieszkańców, a swój materiał prasowy udokumentowali zdjęciami.

W trakcie gry młodzież musiała wykazać się kreatywnością i dociekliwością, ponieważ poza wywiadami i spotkaniami z ekspertami, czekały na nich również zadania wymagające pomysłowości i umiejętności praktycznych. Uczestnicy m.in. zorganizowali słuchowisko, gdzie została odczytana „Oda do kultury” ich autorstwa oraz wcielali się w rolę zagranicznych turystów, sprawdzając czy Elbląg jest miastem przyjaznym dla obcokrajowców. Wcielili się również w rolę rodziców - ich zadaniem było zapisanie dziecka do przedszkola. Zorganizowali też wybory „Miss Dziury” nawierzchni Elbląga.

Wszystkie grupy pracowały bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem wypracowując bardzo ciekawe materiały. Po kilku godzinach uczniowie trochę zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni z siebie, powrócili do EUHE, gdzie podsumowali zebrany materiał. Następnego dnia wszystkie grupy przygotowały i przedstawiły raporty dotyczącego poszczególnych badanych obszarów funkcjonowania miasta Elbląg. Ale to nie koniec - na podstawie zebranych materiałów powstanie kolejna gra miejska. - Tym razem zatorzańscy Gimnazjaliści do poszukiwań zaproszą uczniów elbląskich szkół średnich - dodaje tajemniczo Dorota.